kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

У 5-ту неділю Великого посту Cвятійший Патріарх Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі

Патріарх Філарет17 квітня 2016 року - 5-та неділя Великого посту, коли Православна Церква згадує подвиг великої пустельниці й аскетки преподобної матері Марії Єгипетської († бл. 421).

 Народилася Марія в Єгипті. У віці 12 років пішла з дому до Олександрії, де віддалася нестримній розпусті. Сенс життя вона вбачала у пристрастях, а сила похоті була настільки великою, що вона навіть не брала гроші за розпусту, віддаючи перевагу життю у злиднях і заробляючи на прожиття пряжею. Так пройшло 17 років. Якось вона вирішила відправитися до Єрусалиму з групою прочан, але не для того, щоби поклонитися святиням, а щоби вловити більше душ у свої сіті. Під час свята Воздвиження Хреста Господнього цікавість потягла її до храму, проте незнана сила не дозволила їй переступити поріг церкви. Настрашена, вона звернулася з молитвою до Пресвятої Богородиці, вимолила Її допомогу і віддалилася до Йорданської пустелі — молитися про прощення своїх гріхів. Сімнадцять років вона замолювала свої неподобства, спокушувалася спогадами, думками та нападами злих духів. Три хлібини, які чудесно живили її усі ці роки, закінчилися, одяг зотлів, але сила Божа не залишила грішницю, котра розкаялася. Повне усамітнення, молитва, піст, сльози, смиренне терпіння негараздів і бід перетворили її у праведницю. Сорок вісім років жила вона у пустелі і померла близько 421 року.

Звершуючи пам’ять преподобної Марії Єгипетської, Церква у її житії дає нам приклад, як ми повинні каятись у своїх гріхах. Історія життя святої Марії є живим свідченням того, що люблячий Бог готовий простити кожній людині навіть найтяжчий і найбільший гріх, якщо вона принесе щире й сердечне покаяння.

17 квітня Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у співслужінні соборного духовенства звершив Божественну літургію свт. Василія Великого у Володимирському кафедральному соборі. Напередодні, 16 квітня, Святійший Патріарх відслужив Всенічне бдіння.

Звертаючись за богослужінням до вірян, Предстоятель наголосив на важливості смирення для всіх християн, адже саме ця чеснота зробила з невгамовної блудниці велику подвижницю і святу Марію Єгипетську.

«Без смирення досягти спасіння неможливо. Тому що гордість найвищих ангелів привела до того, що Господь скинув їх з неба. І вони перетворилися в демонів, злих духів. Тому ми повинні цього пороку – гордості – уникати як найтяжчого гріха. А чеснотою, протилежною цьому пороку, є смирення. Святі, яких ми шануємо, до яких ми звертаємося з молитвами, вважали себе нікчемними, тому й стали великими. Адже Христос сказав: «Хто підноситься, принижений буде, а хто принижує себе, піднесеться».

Саме тому нам слід звернути увагу на преподобну Марію Єгипетську, пам’ять якої ми сьогодні святкуємо. Преподобна досягла перемоги у протистоянні зі спокусами і так високо духовно піднялася, що уподібнилася безгрішним ангелам. Тому річку Йордан вона перейшла як по сухому, так само як Господь Ісус Христос ходив по водах Генісаретського озера. Ось що робить смирення! Тому у дні Великого посту ми повинні смирити себе не зовнішньо, для вигляду, а в душі визнати свою нікчемність, гріховність, нездатність власними силами перемагати гріхи. Усвідомити це і просити Бога: допоможи нам, Господи, як Ти допоміг апостолам перемогти марнославство, як Ти допоміг святим, як Ти допоміг Марії Єгипетській, допоможи і нам. І Господь не відкине таку молитву, тому що Сам сказав: «Я прийшов, щоб грішників спасти»,- сказав Патріарх.

Наприкінці богослужіння Святійший Владика разом з духовенством звершив молебень перед іконою Божої Матері «Несподівана Радість» про визволення України від нападу чужинців.

Увечері неділі Предстоятель звершив у Володимирському соборі богослужіння з читанням акафісту Страстям Христовим.