kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарх Філарет вшанував пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років в Україні

DSC 4885У суботу, 26 листопада 2016 року, у День пам'яті жертв голодоморів в Україні у Києві на території національного музею "Меморіал жертв Голодомору" відбулися загальнонаціональні поминальні заходи.

 Розпочалися заходи панахидою за жертвами голодомору-геноциду українського народу, яку очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Під час заупокійного богослужіння Святійшому Владиці співслужили Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній, керуючий справами Київської Патріархії єпископ Вишгородський Агапіт, настоятель Свято-Володимирського патріаршого кафедрального собору протоієрей Борис Табачек, клірики собору, столичне духовенство. За Панахидою також молилися: Предстоятель Української греко-католицької церкви Верховний архієпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук), архієпископ Вірменської Апостольської Церкви в Україні Григоріс Буніатян, духовенство Української Автокефальної Православної Церкви та Римо-Католицької Церкви. Також на поминанні був присутній представник Константинопольського Патріархату у Всесвітній раді церков архієпископ Телміський Іов (Геча).

Після Панахиди до присутніх звернувся свідок Голодомору Микола Онищенко та поділився своїми спогадами про страшні голодні роки свого дитинства.

До присутніх звернувся Президент України Петро Порошенко, розпочавши свій виступ рядками з вірша Василя Симоненка:

Натуга на руках,

від втоми чорних,

здувала жили,

ніби мотузки.

Каміння клацало зубами

в жорнах,

жувало жовті зерна на друзки.

І сіялось не борошно,

а мука…

Президент зазначив, що прямим наслідок втрати державності в двадцятих роках став геноцид тридцятих років. Окупація України радянською Росією стала можливою внаслідок роз’єднання та внутрішніх чвар політичних сил молодої української держави.

Петро Порошенко наголосив, що Голодомор 1932-1932 років українців не зламав: після десятиліть нищення, Україна звелася на ноги і в 1991 році поставила крапку в історії імперії, а нині протистоїть спробам відродити імперію і впевнено захищає рубежі свободи – свободи власної і свободи Європи.?????  Глава держави підкреслив: «Злочини проти людяності не мають терміну давності. З об’єктивних причин організаторів Голодомору неможливо покарати, але вірю, що вони вже горять в геєні вогняній. Ми ж маємо виконати святий обов’язок перед пам’яттю мільйонів закатованих голодом українців – ми маємо зберегти Україну. Україну єдину, соборну, незалежну».

Після виступу Президента рівно о 16 год. за Київським часом було оголошено загальнонаціональну хвилину мовчання, по закінченні якої розпочалася всеукраїнська акція «Запали свічку!».

Президент Петро Порошенко разом з Прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом та свідком страшних подій 1932-1933 років Миколою Онищенком встановили свічки пам'яті до основної частини Меморіалу. Свічки пам'яті було встановлено і від усіх областей України. Сяйвом лампадок, які встановили присутні на церемонії, вкрилися і пагорби навколо Меморіалу.

В церемонії біля Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні також взяли участь Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, урядовці, представники дипломатичного корпусу, глави релігійних організацій, офіційні особи, представники громадськості, свідки голодомору-геноциду 1932-33 років та тисячі киян.

Сьогодні по всій Україні були приспущено державні прапори і обмежено проведення розважальних заходів.

День пам'яті жертв голодоморів відзначається щороку у четверту суботу листопада з 1998 року. У цей день вшановується пам'ять жертв голодоморів на території України 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 років. Внаслідок Голодомору загинуло понад 7 мільйонів осіб.