kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у 5-ту неділю Великого посту

DSC 00852 квітня, у 5-ту неділю Великого посту, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у співслужінні соборного духовенства звершив Божественну літургію свт. Василія Великого у Володимирському кафедральному соборі.

Напередодні, 1 квітня, Святійший Патріарх відслужив Всенічне бдіння.

Святійший Патріарх Філарет звернувся за Богослужінням зі словами проповіді:

«Знали апостоли, що Ісус Христос буде розіп’ятий і на третій день воскресне, чи не знали? Із сьогоднішнього Євангелія ми чуємо, що Ісус Христос попереджав апостолів, що Він повинен постраждати, відданим бути язичникам, тобто римлянам, над Ним будуть знущатися, розіпнуть, вб’ють і на третій день воскресне. Ясно сказав Ісус Христос? Ясно. Але апостоли як люди не звернули на це увагу, як не звертали увагу на багато чого із вчення Ісуса Христа. А чому? Тому що Дух Святий на них ще не зійшов. Вони залишалися людьми грішними, які унаслідували гріховність Адама. І тому Ісус Христос говорить їм про подвиг спасіння людського роду від гріха і від смерті, а вони думають хто з них більший, а хто менший» – сказав Патріарх.

Також Предстоятель Київського Патріархату навів приклад як може людину змінити Божественна благодать: «Марію Єгипетську, яка покаялася, Божественна благодать зробила такою, що ангели дивуються її подвигу, бо вона 47 років пробула в пустелі, годувалась тільки травою і тією їжею, яка знаходилася в пустелі й це діяла Божественна благодать. Виникає питання: була боротьба у Марії Єгипетської в пустелі? Як пише Зосима, який з нею зустрівся в пустелі, то вона розповіла, що велика боротьба була, її знову тягнуло в Олександрію на гріховні справи. Але вона за допомогою Божественної благодаті перемогла. Але зверніть увагу, що не тільки Благодать діяла, а діяла й вона, її воля, її бажання.

І тому коли стоїть питання: чому Божественна благодать відступає від нас? Невже Господь не хоче, щоб Він перебував у наших душах, у наших серцях. Не хоче? Хоче. Але ми не хочемо, нас більше приваблює гріх, а не Божественна благодать, святість чи любов до Бога. А ось Марію Єгипетську теж приваблювало її гріховне життя в Олександрії, але вона переборола разом з Божественною благодаттю» – наголосив Патріарх Філарет.

«Треба боротися з одного боку з гріхом, а з другого боку робити добро. Любити Бога і любити ближнього. І якщо цією дорогою будемо йти, тобто вести боротьбу з гріхом і робити добро, тоді Божественна благодать буде нам допомагати, а якщо не будемо боротися з гріхом і не будемо чинити добро, то благодать відступить, а якщо відступить вона, то будемо великими грішниками і не успадкуємо вічного, блаженного життя.

Тому будемо, дорогі браття і сестри, особливо в дні Великого посту, боротися зі своїми гріхами і робити якомога більше добра» – закликав Святійший Владика.

Наприкінці богослужіння Предстоятель Церкви очолив молебень до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою «Несподівана радість», під час якого виголосив молитву за Україну, щоб Всемогутній і Всемилостивий Господь визволив нашу Батьківщину від нашестя чужинців, дарував державі мир і перемогу, а народові подав єдність і Своє благословення.

Увечері неділі Предстоятель звершив у Володимирському соборі богослужіння з читанням акафісту Страстям Христовим.

Довідка: 

В цей день Православна Церква згадує подвиг великої пустельниці й аскетки преподобної матері Марії Єгипетської († бл. 421).

Народилася Марія в Єгипті. У віці 12 років пішла з дому до Олександрії, де віддалася нестримній розпусті. Сенс життя вона вбачала у пристрастях, а сила похоті була настільки великою, що вона навіть не брала гроші за розпусту, віддаючи перевагу життю у злиднях і заробляючи на прожиття пряжею. Так пройшло 17 років. Якось вона вирішила відправитися до Єрусалиму з групою прочан, але не для того, щоби поклонитися святиням, а щоби вловити більше душ у свої сіті. Під час свята Воздвиження Хреста Господнього цікавість потягла її до храму, проте незнана сила не дозволила їй переступити поріг церкви. Настрашена, вона звернулася з молитвою до Пресвятої Богородиці, вимолила Її допомогу і віддалилася до Йорданської пустелі — молитися про прощення своїх гріхів. Сімнадцять років вона замолювала свої неподобства, спокушувалася спогадами, думками та нападами злих духів. Три хлібини, які чудесно живили її усі ці роки, закінчилися, одяг зотлів, але сила Божа не залишила грішницю, котра розкаялася. Повне усамітнення, молитва, піст, сльози, смиренне терпіння негараздів і бід перетворили її у праведницю. Сорок вісім років жила вона у пустелі і померла близько 421 року.

Звершуючи пам’ять преподобної Марії Єгипетської, Церква у її житії дає нам приклад, як ми повинні каятись у своїх гріхах. Історія життя святої Марії є живим свідченням того, що люблячий Бог готовий простити кожній людині навіть найтяжчий і найбільший гріх, якщо вона принесе щире й сердечне покаяння.