kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Богослужіння у свято Благовіщення Пресвятої Богородиці

DSC 03587 квітня 2017 року Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у Володимирському кафедральному соборі очолив Божественну літургію святителя Іоана Золотоустого.

 

В цей день Православна Церква відзначає велике свято – Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії, коли архангел Гавриїл звістив Діві Марії, що вона непорочно зачне від Cвятого Духа і народить Сина Божого – Ісуса Христа.

Після того ж, як Марію заручив 82-річний Йосиф, до неї з’явився архангел Гавриїл і сказав: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою. Зачнеш у лоні і породиш Сина і назвеш Його Ісус. Він буде великий і Сином Всевишнього назветься, і дасть Йому Господь Бог престіл Давида, батька Його, і царюватиме над домом Якова повіки та й царству Його не буде кінця». Марія ж сказала: «Як же це станеться, коли я мужа не знаю». Відповів архангел: «Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього осінить тебе, – тим-то й Святе, що народиться, назветься – Син Божий. У Бога нема неможливого». І сказала Марія: «Я раба Господня, нехай буде мені за твоїм словом».

Святкування Благовіщення було встановлене Церквою у IV ст. Дату Благовіщення встановили, відрахувавши 9 місяців від Різдва Христового. Через велике значення цього дня церковне святкування Благовіщення не скасовується навіть тоді, коли свято припадає на Великдень. Сьогодні Церква послаблює піст, дозволивши вірним вживати на трапезі рибу, вино, олію.

Напередодні свята, 6 квітня 2017 року ввечері, Предстоятель Київського Патріархату відслужив Всенічне бдіння у Володимирському кафедральному соборі. За вечірнім богослужінням була звершена літія, під час якої відбулося благословення хлібів, вина, пшениці та єлею. Під час полієлею Першосвятитель помазував віруючих освяченим єлеєм.

7 квітня зранку Патріарх Філарет у Володимирському кафедральному соборі очолив Божественну літургію святителя Іоана Золотоустого, яка цього дня, згідно з церковним уставом, розпочинається з вечірньої. Святійшому Владиці співслужив настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

Святійший Патріарх привітав парафіян зі святом Благовіщення Пресвятої Богородиці та наголосив на важливості святкованої події, яка, як говорить церковний тропар, є початком нашого спасіння. 

«Сьогодні Православна Церква святкує Благовіщення Пресвятої Богородиці, тобто святкуємо благу вість про народження від Діви Марії Сина Божого. Ця блага вість відноситься не тільки Пресвятої Богородиці, а й відноситься до всьго роду людського. Чому? Тому що після гріхопадіння Адама і Єви Бог сказав: "Сім’я жони зітре голову змія". Якого змія? Диявола. Бо він у вигляді змія спокусив Єву і Адама. Так ось, сім’я жони, не чоловіка. Зверніть увагу не чоловіка сім’я, а сім’я жони зітре. Це значить, що Спаситель роду людського народиться не від чоловіка і жінки, а народиться від жони. І тому коли архангел Гавриїл благовістив Діві Марії, що вона народить Сина, то як ви чули в Євангелії Пресвята Діва каже: "Як це може статися?" І архангел сказав: "Дух святий зійде на тебе" і тому народжене назветься святим.

Для того, щоб люди повірили, що може Діва народити дитину Господь попереджав чудесами в Старому Завіті. Якими чудесами? Жезл Аарона, суха палка, зацвіла? Можливо, щоб палка зацвіла? Не можливо. А палка, жезл Аарона, зацвів. Друге: кущ горів і не згорав. Може горіти дерево і не згорати? Не може. А кущ горів і не згорав. Для чого Господь попереджав народ? Для того, що коли ви почуєте, що Діва народила Сина, то не дивуйтесь цьому, не дивуйтесь так само як ви не дивувались, коли кущ горів і не згорав, і коли палка Аарона розцвіла.

Друге на що треба звернути увагу на те, що Діва сказала: "Нехай буде за словом твоїм". А якби Вона не сказала: "Нехай буде за словом твоїм", то втілення відбулось би? Не відбулось. Тому заслуга Божої Матері в спасінні роду людського велика, бо вона від імені всього людства дала згоду на спасіння людського роду», – сказав Предстоятель Церкви.

Також Святійший Владика розкрив зміст та значення Боговтілення й закликав шанувати Божу Матір.  

На завершення святкової літургії Патріарх Філарет разом з духовенством та народом проспівали молебень до Пресвятої Богородиці.

Після завершення богослужіння Святійший Патріарх Філарет поспілкувався з представниками Засобів масової інформації й привітав українців зі святом Благовіщення Пресвятої Богородиці.

У цей день Предстоятеля Української Православної Церкви Київського Патріархату зі святом привітали Християнська Місія жінок ВГО "Союз Українок" разом зі старшим викладачем Київської православної богословської академії дияконом Михаїлом Омельяном й подарували, напередодні Великодня, різьблену писанку з ликом Пресвятої Богородиці. Після привітання Святійший Патріарх Філарет освятив хоругви, які представники "Союзу українок" подарують для Козацької Покровської Церкви міста Запоріжжя.

Ініціатор проекту – Ореслава Хомик, голова ВГО "Союз Українок", куратор – кандидат мистецтвознавства, старший науковий працівник відділу давньоукраїнського мистецтва НМЛ ім. А. Шептицького Роксолана Косів, а виконавці: випускниця кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ Софія Білик (проект хоругв та ікони середників), випускниця Косівського училища прикладного та декоративного мистецтва та кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ Тетяна Знак (вишиття та пошив), студентка кафедри СМ ЛНАМ Ольга Городиська, випускниця кафедри СМ ЛНАМ Ольга Мороз.

Хоругви виготовлені за фінансового сприяння Галини Шиманської-Карп’юк (м. Трускавець), Ореслави Хомик (м. Львів), Ористлави Сидорчук (м. Львів), Мирослави Гнатко (м. Тернопіль), Лілії Григорович (м. Київ), Віри Чайковської-Тарликової (м. Володимир-Волинський).

Декоративне вирішення та орнаментика хоругов розроблені на основі вишивки козацької старшини XVII-XVIII ст., середники виконані в техніці акрилового живопису на полотні. Сюжети середників, пропоновані на лицеві сторони є характерними для хоругов, а також відображають добу та посвяту храму Покрови Пресвятої Богородиці 16 ст. На першій парі зображено Спаса Нерукотворного та Покров Пресвятої Богородиці (варіант зображення - Козацька Покрова з гетьманами Іваном Мазепою та Богданом Хмельницьким).

Друга пара хоругов має зображення архангела Михаїла (як Небесного покровителя м. Києва та воїнства загалом) та св. Миколая (як шанованого святого і заступника подорожуючих, особливо на водах). На зворотах хоругов розміщено зображення, пов'язані з іконографією лицевого боку. А саме: свв. рівноапостольні Володимир та Ольга – на звороті хоругви з іконою Спаса Нерукотворного; свв. Антоній і Феодосій Печерські – на звороті хоругви з Покровом Богородиці; св. воїни Юрій та Дмитрій – на звороті хоругви св. архангела Михаїла; свв. Варвара та Катерина – на звороті хоругви з іконою св. Миколая.