kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Богослужіння у неділю 5-ту після Пасхи та в день пам'яті священномученика Макарія

content dsc 049414 травня 2017 року Українська Православна Церква Київського Патріархату вшанувала пам'ять священномученика Макарія, митрополита Київського, та молитовно відзначила 51-річчя архієрейського служіння Святійшого Патріарха Філарета на Київській кафедрі.

14 травня 2017 року у неділю 5-ту після Пасхи Православна Церква також вшановує пам'ять священномученика Макарія, митрополита Київського, Галицького і всієї Руси, нетлінні і чудотворні мощі якого спочивають у Володимирському кафедральному соборі столиці. Також цього дня повнота Української Православної Церкви Київського Патріархату відзначає 51-шу річницю служіння Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета на Київській архієрейській кафедрі. За всю понад тисячолітню історію Української Церкви – це найдовший період неперервного служіння на Київському престолі.

14 травня 1966 р. владика Філарет був призначений архієпископом Київським і Галицьким, Патріаршим Екзархом всієї України та з того часу в сані архієпископа, митрополита, а з жовтня 1995 р. – Патріарха несе своє служіння в Українській Церкві на столичній кафедрі.

З нагоди воскресного дня та свята, 13-14 травня 2017 р. Предстоятель Київського Патріархату очолив у Володимирському кафедральному соборі м. Києва урочисті богослужіння.

13 травня, напередодні воскресного дня й пам'яті священномученика Макарія, Патріарх Філарет звершив Всенічне бдіння.

Його Святості співслужив собор архієреїв Української Православної Церкви Київського Патріархату з України та закордону, численне духовенство міста Києва, Київської та інших єпархій, які прибули до столиці.

За богослужінням також молилися викладачі та студенти Київської православної богословської академії, духовенство і віряни Київського Патріархату з Франції, Австралії та Італії.

З благословення Святійшого Патріарха Філарета служіння літії очолив Патріарший намісник, митрополит Переяслав-Хмельницький і Білоцерківський Епіфаній.

На полієлеї урочисто і піднесено звучали слова величання на честь святителя Макарія. Після полієлею Патріарх Філарет біля нетлінних мощей священномученика Макарія помазував духовенство і парафіян благословенним єлеєм.

 14 травня 2017 року, у сам день свята, Святійший Патріарх Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

Під час Божественної літургії співали: Патріарший хор Володимирського собору (регент Вероніка Матвієнко), хор Київської православної богословської академії (регент Надія Купчинська) та кліросний хор Володимирського собору (регент Тетяна Солосич).

Під час літургії Святійший Владика виголосив проповідь:

"Христос Воскрес! Христос Воскрес! Христос Воскрес!

Ваші преосвященства, всечесні отці, дорогі браття і сестри

Насамперед вітаю Вас із нашим київським святом на честь святого священномученика Макарія. Священномученик Макарій жив в тяжкі часи, коли української держави або руської держави не існувало. Київ був зруйнований Батиєм і тому Київські митрополити не мали можливості жити в Києві і керувати своєю паствою. І тому Київський митрополит знаходився у місті Вільно, теперішня Литва і звідтіля керував Київською митрополією. Але любов до своєї пастви і визнання своїх обов’язків як митрополита - знаходитися зі своєю паствою, не давали йому спокою. Він митрополит Київський, а живе у Вільно, а паства його в Києві страждає і тому серце його тянуло до Києва, до своєї пастви. І він вирішив одного разу все ж таки поїхати в Київ і там звершувати богослужіння і проповідувати. Але йому сказали: "Дорога небезпечна", тому що татари контролювали всі дороги. Але любов була сильніша за страх. Так само як у жон-мироносиць любов до Христа Спасителя була сильніша за страх. Апостоли розбіглися, а жони-мироносиці подолали любов’ю страх. Так і священномученик Макарій любов’ю до пастви подолав цей страх. Але як ми знаємо з історії та з житія священномученика Макарія він все ж таки потрапив до рук татар, які вбили його, коли він звершував Божественну літургію.

Тому цей приклад для нас архієреїв особливо важливий. Він вчить нас як треба любити свою паству і як нею треба керувати. Житейські блага треба відкинути як відкинув священномученик Макарій, а турбуватися тільки про одне - про виконання своїх архіпастирських обов’язків. Священномученик Макарій загинув як мученик і ми помремо не як мученики. Але він досягнув святості через свою любов до пастви і виконання своїх обов’язків чесно, а ми – грішні. І тому перед нами стоїть проблема: ми і патріархи, і митрополити, і архієпископи, і єпископи займаємо таке саме положення як священномученик Макарій, а ось коли ми помремо, то яка буде у нас доля? Чи такою як у священномученика Макарія, чи іншою? І коли подумаєш, що твоя доля, твоє майбутнє буде іншим, то бере жах, для чого ти стояв перед Престолом, для чого ти проповідував, для чого ти жив, для того щоб отримати вічне страждання? І ці думки навіває своїм подвигом священномученик Макарій своїм подвигом, своєю любов’ю до своєї пастви і чесне ставлення до своїх обов’язків. Але це стосується не тільки архієреїв, в такій самі мірі це стосується кожного священника" – сказав Патріарх Філарет.

Також Святійший Владика закликав кожного священника та мирян подумати чи виконали вони свої обов’язки як християни, адже кожен дасть відповідь після смерті і це не є видумкою чи залякуванням, а це дійсно так буде. 

Після закінчення Літургії Предстоятель очолив молебень до священномученика Макарія, перед його нетлінними і чудотворними мощами. Потім, під багаторазовий спів величання святому Макарію, Патріарх, архієреї, духовенство та парафіяни благоговійно приклалися до мощей священномученика.

Урочисте богослужіння завершилося уставним многоліттям.