kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння в Неділю після Воздвиження

content unadjustednonraw thumb 1e401 жовтня 2017 року, в Неділю після Воздвиження, 17-ту після П’ятидесятниці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Напередодні ввечері Предстоятель Київського Патріархату звершив Всенічне бдіння. Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство собору.

Пояснюючи у своїй проповіді сьогоднішнє Євангельське читання Патріарх зазначив:

“В ім'я Отця і Сина і Святого Духа! Дорогі браття і сестри, тільки що ви прослухали євангельське читання про велику віру жінки хананеянки, тобто язичниці, яка вірила в неіснуючих богів. Але вона чула про Ісуса Христа, що він зціляє хворих, воскрешає мертвих і виганяє бісів. Тому коли Христос прийшов в землю Тирську і Сидонську, де жила ця жінка, то вона вирішила звернутися до Нього щоб він вигнав біса з її дочки. І почала не просто просити, а кричати. Христос же не звертав на неї уваги. Чому не звертав? Не тому що Він не чув, Він чув, але хотів щоб апостоли і ті люди які його оточували побачили віру цієї жінки. І коли апостоли стали просити Його, що Господи відпусти її, бо вона кричить, то Він сказав, що я посланий для того щоб списати народ юдейський, Богообраний. Жінка це почула, а Він додав, що недобре взяти хліб у дітей і віддати собакам. Жінка на це відповіла, що і собаки їдять крихти, які падають з трапези їх господарів. Бачите, яка наполегливість, віра в те, що Він це може зробити і яке смирення.

Тепер згадайте віру сотника, теж язичника, який турбувався про свого слугу. Не про себе, а про слугу бо той був хворим. Той сотник теж виявив неабияку Віру він сказав до Господа, що приходити не треба, скажи тільки слово і слуга мій одужає. Теж незвичайна віра. Так ось, Ісус Христос показав і на жінці хананеянці тверду і глибоку віру. В нас може виникнути питання, про яку віру йде мова? Адже немає людини яка б не вірила. Приміром, діти вірять батькам, які кажуть робити те, або не робити того? Вірять. Віримо ми в науку, в її досягнення? Віримо. Вірили атеїсти в світле майбутнє, в комунізм? Вірили. А язичники, які поклонялися неіснуючим богам, вірили? Теж вірили. То про яку віру йде мова? Мова йде не взагалі про віру, бо без віри людина жити не може. Адже віра є властивістю розумної істоти – людини. Тому вірять всі. Але Христос вимагає від нас віри в істинного Бога. Віри в Правду, в Істину. Юдеї вірили в Бога? Вірили, а Бога розіп'яли.

А яка ж різниця між вірою юдеїв і вірою цієї хананеянки? Різниця та, що юдеї не вірили Сину Божому, а хананеянка повірила. Бачила перед собою людину, а вірила що це є Бог. Тепер, ми віримо що існує Бог? Віримо. Віримо, що Ісус Христос є Син Божий? Віримо, а живемо не за вірою. Живемо часто як ті біси, які вірять, що існує Бог, а тремтять. Тому багато є християн, які вірять, що Бог існує, але живуть без Бога. Не звертаються до Нього за допомогою, не дякують Йому за всі благодіяння, які вони мають, але називають себе християнами. А треба не тільки вірити що Бог існує, але вірити що Він діє і допомагає. З хананеянкою трапилась біда, дочка біснувата, то вона вірила, що Христос не тільки Бог, а що Він може зцілити її. А ми часто сумніваємося, чи може зробити це Бог чи не може, чи може простити гріхи, чи не може. Такий сумнів як у батька, що мав біснуватого сина. Привів до апостолів цього сина і просив щоб вони вигнали біса, а вони не змогли. Тоді він звернувся до Христа і каже, що якщо можеш, допоможи. Тобто бачите, не вірить, що Христос може, а каже - "якщо можеш", значить можливо ти і не можеш. Тому Христос йому і сказав, що якщо можеш вірити, то для віруючого усе можливо. І ще сказав Господь, що якщо будете мати віру, як гірчичне зерно і скажете горі цій пересунутися, то вона пересунеться.

Це не значить, що потрібно гори переставляти, а Христос цим хотів сказати, що можете завершувати неможливе. Гори людина не може переставляти, але якщо буде вірити, то Господь і гори може переставляти. Воскресив чотириденного Лазаря, може медицина таку людину воскресити взагалі? Не може. А Христос воскресив і апостоли це робили. І це не лише тоді, коли Христос ходив по землі, а й всю історію Церкви Христової, ті хто мали вірю тверду досягали своєї мети. Якщо ми будемо з вірою просити у Бога те, що нам потрібне і якщо це корисно нам, то Господь безумовно по нашій вірі завершить це. Отже нам необхідно мати віру, а до цієї віри потрібна любов. Бо як апостол сказав, що і віра припиниться, тому що ми побачимо Бога і не треба буде вірити, а любов перебуває повік! Тому нехай Господь наш своєю Божественної благодаттю утверджує в наших серцях тверду і непохитну віру. Тоді через цю віру і цю любов ми досягнемо того життя якого ми прагнемо тут на землі, а головне досягнемо Життя вічного на Небесах."

Цього ж дня ввечері Його Святість, у співслужінні духовенства, прочитав в соборі акафіст Покрову Божої Матері.