kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у неділю 33-тю після П’ятидесятниці

content dsc 971521 січня 2018 року, у неділю 33-тю після П'ятидесятниці, після Богоявлення, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

 

Напередодні, у суботу ввечері, Предстоятель Київського Патріархату відслужив у соборі Всенічне бдіння.  Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

За Божественною літургією Святійший Владика виголосив проповідь на тему євангельського читання.

"В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа.

Дорогі браття і сестри!

Іоан Предтеча почав своє служіння з проповіді: "Покайтесь". І Ісус Христос після хрещення теж закликав до покаяння. Чому і один і другий, і Предтеча, і сам Син Божий закликають людей до покаяння? Тому що без покання неможливе спасіння. І як приклад того, що без покаяння не можна спастись є диявол та злі духи.

Чому людський рід Син Божий спас, а диявола і злих духів не спас, вони ж Його творіння, при чому диявол був найвищий зі всіх ангелів, чому ж Бог цих не спас? Невже їх не міг спасти? Не вистачало мудрості і сили? Достатньо у Бога всього, але диявол і злі духи не можуть покаятися і через те, що вони не можуть покаятися, тому вони і не можуть бути спасенними. А чому вони не можуть покаятися? А тому що гріх їх полягає у гордості, а горда людина і горда істота не здатна себе визнати поганою, грішною, нікчемною. І тому Христос і закликає нас всіх до покаяння.

Але в чому полягає покаяння? Образ покаяння показав митар Закхей. Людина це була грішна перед усім народом, бо обманював людей: брав податків більше чим вимагав закон. І цим самим збагатився і тому люди митарів ненавиділи за їхню неправду, за їх сріблолюбство, ось таким був Закхей, митар, але покаявся. І в чому полягало його покаяння? По-перше він визнав, що він є такий, яким його вважають люди: грішником, сріблолюбцем, який служить іноземцям поневолювачам. Але визнання це ще не є покаяння, бо наприклад Іуда, той тоже визнав, що зрадив кров невинну, але не покаявся.

Що значить не покаявся? Не звернувся до Бога з молитвою: "Помилуй мене". А митар зробив це, тому і Христос прийшов до нього в дім, тому що митар до Нього звернувся. Яким чином звернувся? А тим, що будучи малим на зріст вибіг спереду, заліз на дерево, щоб тільки побачити Христа Спасителя і це вже було звернення до Христа. І коли Господь сказав йому: "Злізь Закхею, я повинен бути у твоєму домі". Він сказав: "Я недостойний цього", тобто митар не тільки визнав свій гріх, він звернувся до Бога. А далі що? А далі змінив образ свого життя, змінив тим, що сказав: "Половину майна мого роздам убогим, а кого скривдив - поверну вчетверо". Таким чином змінив образ свого життя, повернув те, що він награбував" – сказав Патріарх Філарет.

Предстоятель також закликав витісняти зі своєї природи гріх та творити добро.

Наприкінці богослужіння Святійший Патріарх Філарет привітав протоієрея Іоана Київського зі 40-літтям пастирського служіння й подарував ікону Христа Спасителя. Предстоятель Київського Патріархату побажав отцю Івану духовних та тілесних сил для подальшого служіння Богові.

Богослужіння завершилося молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом "Несподівана Радість", під час якого підносилась молитва за Україну і визволення її від нашестя чужинців.