kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у неділю 2-гу після Пасхи

DSC 028515 квітня 2018 року, у неділю 2-гу після Пасхи та день пам'яті святого апостола Фоми, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі.

 Напередодні, 14 квітня ввечері, Предстоятель Київського Патріархату в соборі очолив Всенічне бдіння. Під час полієлею Святійший владика помазував вірян освяченим єлеєм.

За Божественною літургією Його Святості співслужили: митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф; керуючий Херсонською єпархією, архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, єпископ Коломийський і Косівський Юліан, єпископ Запорізький і Мелітопольський Фотій, настоятель Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек та духовенство храму.

Під час літургії, після прочитання Євангелія, Святійший Патріарх Філарет виголосив проповідь, у якій закликав вірян утверджуватись у вірі у Воскреслого заради людського спасіння Господа нашого Ісуса Христа. Патріарх навівши євангельські докази дійсності смерті і воскресіння Ісуса Христа, пояснив значення Воскресіння Христового у справі людського спасіння, зазначивши, що вся наша віра і проповідь полягає в тому, що Христос воскрес із мертвих, переміг смерть і спас всіх нас.

"А для нас, християн, Воскресіння важливе чим? Тим, що воно означає, що Бог дійсно очистив людську природу від гріха і подолав у цій природі смерть. Смерть тепер у людській природі, як така, не існує. Хоч вона і існує, але тимчасово. Прийде час, коли всі померлі воскреснуть, бо сказав так Бог, що воскреснуть. Повинні ми вірити Богові чи ні? Якщо Він сказав, що ви воскреснете, а ми Йому на це будемо відповідати: «а може і не воскреснемо?». То ми звершимо той же гріх, який звершив Адам. Господь сказав Адаму: помреш, якщо з’їси плід із цього дерева. А диявол каже: ні, не помреш, а станеш Богом. То Адам Богові не повірив, а дияволу повірив. І сталось що? Адам помер і був вигнаний із Раю. Так ось, якщо ми не будемо вірити у своє власне воскресіння, то ми будемо подібні до Адама. І тоді на Страшному суді поставлені будемо ліворуч, бо ми не повірили у своє власне воскресіння, хоч вже будемо воскреслими. І відправлені будемо на вічні страждання. Висновок треба робити такий – треба вірити Богові" - зазначив Предстоятель. 

"Будемо, дорогі браття і сестри, вірити, як ми кажемо на привітання: «Христос Воскрес», відповідаємо «Воістину Христос Воскрес». Щоб ці слова були правдивими для нас, і тоді ми успадкуємо вічне блаженне життя" - сказав у своїй проповіді Патріарх.

На запричасному з проповіддю до вірян звернувся клірик собору протоієрей Леонтій Никитенко.

Після Божественної літургії була звершена панахида.

Цього ж дня у Володимирському соборі, за вечірнім богослужінням, Святійший владика читав акафіст Воскресінню Христовому.

Перша неділя після Пасхи в церковному календарі носить назву Антипасхи, Фоминої неділі. Назва Антипасха означає «замість Пасхи»: не протиставлення, а повернення до минулого свята, повторення його. З давніх часів восьмий день після Пасхи, як закінчення Світлої Седмиці, святкується особливо. У цей недільний день Своїм новим явленням для всіх одинадцяти апостолів Господь повторив і оновив явлення, яке було у перший день по Воскресінні. Але оскільки нове явлення Спасителя було особливо заради апостола Фоми, то восьмий день після Пасхи називається неділею святого апостола Фоми. 

За Церковним Переданням, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, утвердивши проповідь Євангелія мученицькою смертю. За навернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був ув'язнений, зазнав катувань і пронизаний п'ятьма списами, відійшов до Господа.