kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у неділю 11-ту після П'ятидесятниці

DSC 107612 серпня 2018 року, у неділю 11-ту після П'ятидесятниці, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі м. Києва.

Напередодні, 11 серпня ввечері, Предстоятель Київського Патріархату відслужив у соборі Всенічне бдіння. 

Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

За Божественною літургією Святійший Владика виголосив проповідь на тему євангельського читання, де розтлумачив притчу Господа нашого Ісуса Христа про немилосердного боржника (Мф., 77 зач., XVIII, 23-35).

"В ім’я Отця і Сина і Святого Духа! Дорогі браття і сестри!

Бог хоче, щоб ми були милосердними. Такими милосердними, як Він. 

І з цієї нагоди Ісус Христос сказав притчу. Один господар покликав свого боржника, який був винен йому 10 тисяч талантів. Що означають ці 10 тисяч талантів? Один талант – це відповідна золота монета. І цих монет десять тисяч. Це безмежна коштовність. І раб був винний своєму господареві так багато. Коли раб не міг повернути свій борг, то господар повелів продати його, дружину його, дітей його, і все, що він мав. А раб став просити його: «Потерпи, я віддам тобі». І що зробив господар? Сказав, що: «я потерплю твій борг»? Ні. Він простив цей величезний борг і відпустив його. А раб був жорстокий, зустрів свого товариша, який був винен йому сто динаріїв. Це дуже маленька сума. І став душити його, вимагаючи, щоб він ці динарії йому повернув. А товариш став його просити так само, як раб просив свого господаря. Але якщо господар простив, то цей раб свого товариша не простив, а посадив його у в’язницю. А товариші цього раба донесли господарю, що ось ти простив великий борг рабу твоєму, а він свого товариша душив і посадив у в’язницю. І тоді господар покликав свого раба і каже: «Я тобі простив увесь твій борг, а ти свого товариша не простив». І тому повелів зв’язати його і кинути у в’язницю поки він не поверне весь борг, а це значить, що він там, у в'язниці, буде вічно, тому що такий великий борг раб повернути не може. 

Це притча, а стосується вона нас. Ми є перед Богом такими боржниками, що повернути борг ніколи не можемо, тому що у нас стільки гріхів! Ми грішимо кожного дня, кожну годину. І накопичується величезна сила цього гріха. І Господь терпить нас. Але коли ми звертаємось до Нього: «Господи помилуй, прости», то Він не каже: «Потерплю ще вас», а прощає нам всі гріхи. І хоче, щоб і ми поступали так само, як Він. Тому і в молитві, яку Він дав, як зразок, сказано: «Отче наш… прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим». 

І ось подумайте. Кажемо Господу: «Прости нам, як і ми прощаємо». А ми не прощаємо. То як же ми Богу говоримо в молитві: «прости, як і ми прощаємо»? Хочемо обманути Бога, кажемо, що прощаємо, а в дійсності не прощаємо. А чому не прощаємо? А тому, що серця жорстокі. Треба мати добре серце, треба любити, і тоді легко простити провини своєму кривдникові. Тому, що серце добре. І з таким добрим серцем, з любов’ю, з добротою, Господь після смерті прийме у Царство Небесне. Бо у Царстві Небесному тільки такі знаходяться.

А жорстоких у Царстві Небесному, у Царстві Божому немає. І ось ми хочемо у Царство Небесне, хочемо блаженствувати, а попасти туди не можемо, тому що маємо жорстоке серце. Тому поки є час, поки ми на землі ми повинні потурбуватись про своє серце, про доброту, про любов. Налаштувати себе, з допомогою благодаті Божої, на цей шлях: шлях любові, милосердя, довготерпіння та інших чеснот. І тоді ми зможемо увійти у Царство Боже і у вічне блаженство. А якщо не зробимо це на землі, то буде, як з цим рабом. Скаже Бог: «Зв’яжіть і киньте його у в’язницю поки не поверне весь борг». Ось цьому вчить нас своєю притчею Господь наш Ісус Христос.

Йому слава навіки віків" - сказав у своєму повчальному слові Патріарх.

Наприкінці богослужіння Патріарх Філарет очолив молебень до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою "Несподівана Радість", під час якого виголосив молитву за утворення в Україні єдиної Помісної Православної Церкви.