kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Богослужіння в неділю про блудного сина

DSC 163724 лютого 2019 року, в неділю про блудного сина, Святійший Патріарх Філарет звершив Божественну літургію у Володимирському кафедральному соборі міста Києва. 

Напередодні ввечері Святійший Владика звершив Всенічне бдіння. Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство собору.

Звертаючись у своїй проповіді до вірян Патріарх, зокрема, зазначив: 

"Ми наближаємось до днів Великого Посту, а Піст завжди пов’язаний з очищенням від гріхів, яке може бути тільки через покаяння. Тому Церква закликає всіх нас до покаяння і в той же час вона вчить нас в чому полягає сутність покаяння. Притчею про блудного сина Церква вчить, що покаяння – це повернення до Бога як молодший син повернувся до свого батька. Ми через свої гріхи відступаємо від Бога і благодать Божа відступає від нас і тільки через покаяння, повернення до Бога Господь повертає нам і Божественну благодать. Не повернувся б син до батька, то не мав би ні цієї трапези, ні святкового одягу, ні перстня на руках не мав би якби не повернувся до батька. Так і ми якщо не наверненомь до Бога, то не отримаємо благодать, а якщо не отримаємо благодаті, то не зможемо подолати в собі гріхи" – сказав Святійший Владика.

Також Патріарх роз’яснив що є справжнім покаянням: "В чому полягає покаяння? Згадайте, коли Закхей покаявся, то що він сказав? Половину майна роздам убогим, а кого скривдив – поверну вчетверо. Митар і фарисей: фарисей був людиною законопослушною, виконував закон як треба, але в чому був його гріх?  Він, знаючи, що він виконує закон вважав себе кращим за інших, тобто був людиною високомірною, гордою і тому Господь засудив його не за його добрі справи, а за його гордість. А митаря, якого ненавиділи всі люди, бо вони були грабіжниками, брали податків більше ніж треба було за законом і збагачувалися і тому люди їх ненавиділи. І цей митар виправдався перед Богом. Чим? Смиренням. Він визнав себе дійсно таким і сказав: "Боже будь милостивим до мене грішного". 

Ми думаємо, що покаятися легко і просто, і багато хто і вдавнину і тепер думають так: поки живу треба користуватися всім земним, всіми благами, а прийде старість, то тоді покаюся. І це помилковий погляд тому що покаятися дуже тяжко. І людина сама по собі покаятися не може, не може покаятися без допомоги Божої і тому ви чуєте спів "Покаяння двері відкрий мені, Життєдавче". Відкрий мені двері покаяння,бо я сам їх відкрити не можу і допоможи мені. Допомагає нам Бог покаятися? Допомагає. Яким чином? Пробуджує в серці через совість, на яку впливає Божественна благодать, визнати свої злі вчинки і тоді кажуть: прокинулась совість. Прокинулась вона через дію Божественної благодаті" – сказав Патріарх Філарет.

"Якщо з душі вийде: Боже допоможи мені, то Господь вийде як батько на зустріч. Не чекав батько, а вийшо на зустріч. Так і Господь вийде нам на зустріч і дасть Божественну силу, благодать і приведе нас до цієї внутрішньої зміни: визнання себе грішником і виправлення свого життя" – запевнив Святійший Владика.

Богослужіння завершилося молебнем до Пресвятої Богородиці, перед Її чудотворним образом "Несподівана Радість", під час якого підносилась молитва за Україну і визволення її від нашестя чужинців.

Цього ж дня ввечері Його Святість прочитав в соборі акафіст Покрову Пресвятої Богородиці.