kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарх Філарет: Наш обов'язок - наслідувати Спасителя

DSC 523731 березня 2019 року, в 3-тю неділю Великого посту, Хрестопоклонну, Святійший Патріарх Філарет у співслужінні соборного духовенства звершив Божественну літургію святителя Василія Великого у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Напередодні ввечері, 30 березня, Святійший Патріарх відслужив Всенічне бдіння з чином винесення Хреста Господнього. 

Його Святості співслужили настоятель собору протоієрей Борис Табачек та духовенство храму.

Однією з особливостей богослужіння цієї неділі є те, що полієлей звершувався у вівтарі, де на престолі знаходився прикрашений квітами Хрест. Після великого славослів'я, під спів «Святий Боже…», Святійший Владика звершив чин винесення Чесного і Животворчого Хреста Господнього. Хрест, як знамено перемоги Спасителя над смертю, було покладено посередині храму для поклоніння віруючих. Тут святиня перебуватиме до п'ятниці четвертої седмиці Великого посту. 

Далі, за чинопослідуванням богослужіння, Святійший Патріарх помазав присутніх у храмі освяченим єлеєм.

У неділю зранку, за Божественною літургією, Святійший Патріарх Філарет звернувся до вірян зі словом проповіді.

«В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри! У третю неділю Великого посту Свята Церква виносить для поклоніння Хрест Господній. Для того, щоб укріпити дух людей продовжувати подвиг посту, адже часто той, хто постить, дійшовши середини посту, знемагає. Тому Церква виносячи Хрест ніби говорить: «Ось ви знемагаєте, а подивіться на Христа, який був безгрішний, але які терпів муки і страждання». Згадка про важкі та невинні страждання Спасителя укріпляє в нас віру і дає нам силу продовжувати далі Великий піст. 

Із сьогоднішнього Євангелія ми чули слова Господа Ісуса Христа, що хто хоче спастися, той повинен зректися себе, взяти хрест свій і йти за Христом. Тобто Господь поставив три умови для спасіння: зректися себе, взяти свого хреста і слідувати за Ним.

Зректися себе означає відкинути свою волю. Але як це зробити? Адже від волі повністю зректися неможливо, бо вона дана людині, і людина волею все творить. А Христос говорить, що треба зректися своєї волі! Якої своєї волі? Бо воля є зла і добра. Треба зректися злої волі, а добру творити у своєму житті, тобто твердо відкинути свої похоті та прямувати до добра. Саме в цьому і полягає зречення самого себе. 

Взяти свого хреста означає нести ті скорботи, тяжкості, подвиги, страждання, які зустрічаються на нашому життєвому шляху. У однієї людини хрест більш легкий, в іншої тяжчий, а бувають і такі випадки, коли не розумієш як людина може нести такий хрест. І це насамперед мученики.  Вони також несли свій хрест, бо тяжко страждали. Тому не треба ремствувати, коли ми зустрічаємо у своєму житті багато різних труднощів. Їх треба терпіти. Господь Ісус Христос теж терпів, бо не мав навіть де голови прихилити, жив на подаяння, постійно наштовхувався на образи і жорстокість з боку юдеїв. Якщо і Христос ніс свого хреста як людина, то і ми повинні переносити свої випробування.

Йти за Христом означає уподібнюватися Його життю на землі. Життя Спасителя було святим і безгрішним. Він ніколи не говорив неправди, не заздрив, нікого не ображав, а коли Його ображали, то Він терпів, ніколи не засуджував, навіть тоді, коли первосвященики говорили, що Христос має в Собі біса, і чудеса, звершені Ним, є від диявола. Так само повинні і ми робити в своєму житті. Бо Господь наш Ісус Христос показав нам зразок для праведного та святого життя. І наш обов’язок - наслідувати діла Спасителя. Тому ми і називаємося християнами, бо не тільки маємо віру в Христа Спасителя нашого, а й уподібнюємося Його життю. А якщо ми не беремо цього прикладу, то які ми християни? Тоді ми християни лише за назвою, а по життю безбожники. А Бог закликає: будьте святі, як і Я святий.

Тому, дорогі браття і сестри, будемо виконувати слова Господа Ісуса Христа, що хто хоче спастися, повинен зректися себе, взяти свій хрест і слідувати за нашим Спасителем. Йому слава навіки віків. Амінь.»  

Після запричасного стиха до численних вірян, які молилися в храмі, зі словом проповіді звернувся клірик собору протоієрей Петро Зинич. 

Завершилося богослужіння поклонінням Хресту Господньому, розміщеному посеред храму.

Цього ж дня ввечері Патріарх Філарет звершив у Володимирському соборі вечірнє богослужіння з читанням акафісту Страстям Христовим.