kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у 5-ту неділю Великого посту

content dsc 650214 квітня 2019 року, у п’яту неділю Великого посту, Православна Церква вшановує пам’ять преподобної Марії Єгипетської.

Напередодні, 13 квітня в суботу ввечері, Святійший Патріарх Філарет відслужив у Володимирському кафедральному соборі столиці Всенічне бдіння. Йому співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство кафедрального собору.

У неділю зранку Патріарх Філарет звершив у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі м. Києва Божественну літургію святителя Василія Великого. 

Після прочитання Євангелія Святійший Владика звернувся до вірян із повчальним словом проповіді:

«Дорогі браття і сестри! У сьогоднішньому уривку з Євангелія розповідалося про те, що Ісус Христос, ідучи в Єрусалим, знав що він іде на страждання, і тому сказав Своїм ученикам, що Син Людський виданий буде первосвященикам і книжникам, і осудять Його на смерть, і видадуть Його язичникам; і знущатимуться з Нього, і битимуть Його, і обплюють Його, і уб’ють Його; і на третій день воскресне. Із слів Спасителя ми бачимо, що наше спасіння від гріха і смерті, звершилося через страждання Господа Ісуса Христа. І коли апостоли просили Христа сісти одному праворуч, а іншому ліворуч Нього у славі, Господь запитав чи можуть вони випити чашу, яку Він п’є. Апостоли відповіли, що можуть, і Спаситель підтвердив: «чашу, яку Я п’ю, вип’єте, і хрещенням, яким Я хрещусь, охреститеся». І дійсно, немає жодного апостола, який би під час своєї проповіді Євангелія не страждав. Тобто і проповідь Євангелія, добра, спасіння, життя теж супроводжувалася стражданнями. Але в той же час ці апостоли бачили і славу. Як Христос після Своїх страждань воскрес із мертвих і прославився, так і апостоли, коли страждали, звершували чудеса: воскрешали мертвих, проганяли бісів, зціляли хворих, роблячи це навіть через свій одяг, і навіть тінь апостолів оздоровлювала недужих. Тобто Господь нагороджує апостолів благодатними дарами за їх страждання.

Ми сьогодні також згадуємо пам’ять преподобної Марії Єгипетської, яка також терпіла великі страждання. Вона була відомою блудницею в Олександрії, але коли прийшла до Гробу Господнього в Єрусалим не для того, щоб поклонитися цій святині, а для того, щоб там зваблювати молодих людей до гріха і блуду на святому місці. Тоді божественна сила не допустила, щоб ця грішниця доторкнулася до святині. І коли вона усвідомила чому Господь не пускає її зайти до храму, то в душі своїй засудила себе, і тільки після цього Бог допустив її до святині. Після цього випадку, Марія не повернулася в Олександрію, а пішла в пустелю, де страждала 47 років. Вона годувалася травою, різними комахами і боролася зі своїми гріхами. Прп. Зосима, якому преподобна розповіла про своє життя в пустелі, пише, що гріховні помисли і похоті тягнули її в Олександрію, але вона набралася мужності та сили і з допомогою благодаті Божої подолала свої гріхи.

Всі святі боролися зі своїми гріхами. Немає жодного святого, який би не страждав і не боровся з гріхом, тому що немає безгрішної людини, але одні стають рабами свого гріха, а інші перемагають їх. Господь прославляє чудесами, благодатними дарами, славою та святістю людей, але за умови їхнього особистого покаяння і перемоги над своїми гріхами. Тому ми, звертаючись до прославлених святих, просимо їхньої допомоги, і вони допомагають, бо вони мають заступництво перед Богом. Але ми, дорогі брати і сестри, грішники, бо часто гріх перемагає нас, хоч і намагаємося боротися з ним. Проте, ми маємо надію, що Господь і нас простить. Можливо і не прославить такми чудесами, які звершують святі, але дасть нам Царство Небесне! Не за те, що ми подолали гріх, а за наше покаяння і визнання себе грішниками.

Саме цією надією, що ми грішники каємося, терпимо страждання, ми сподіваємося отримати спасіння і вічне блаженне життя з Богом, не за свої заслуги, а по дією Всемилостивого Бога. Йому слава навіки віків!»

Наприкінці богослужіння Святійший Патріарх Філарет очолив молебень до Пресвятої Богородиці перед Її чудотворною іконою «Несподівана Радість», під час якого виголосив молитву за Україну, щоб Всемилостивий Господь визволив нашу Батьківщину від нашестя чужинців, дарував нашій державі мир і перемогу, а народові подав єдність і Своє благословення.

Цього ж дня ввечері Патріарх Філарет звершив богослужіння з читанням акафісту Страстям Христовим.