kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у свято Входу Господнього в Єрусалим

content dsc 770121 квітня 2019 року Православна Церква святкує Вхід Господній в Єрусалим.

Напередодні, 20 квітня увечері, Святійший Патріарх Філарет звершив Всенічне бдіння напередодні свята Входу Господнього в Єрусалим у співслужінні соборного духовенства. Під час вечірнього богослужіння Святійший Владика освятив віття верби.

У неділю зранку, в самий день свята, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив Божественну літургію святителя Іоана Золотоустого у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі столиці.

Його Святості співслужили настоятель храму протоієрей Борис Табачек та духовенство собору.

Після прочитання Євангелія Святйший Патріарх Філарет звернувся до прихожан зі словами проповіді:

«В ім’я Отця, Сина і Святого Духа.

Дорогі браття і сестри! Сьогодні Православна Церква святкує Вхід Господній в Єрусалим. Ісус Христос не один раз приходив до Єрусалима на свято Пасхи, але попередні рази Його не зустрічали так урочисто, як зустріли Його тепер. Причиною цього є те, що Він входив як Переможець. У Римській імперії був звичай зустрічати переможців на війні. І Христа вітали також як переможця, але переможця не того, який вбиває, а того, який повертає життя. І в  цьому різниця між урочистим входом Спасителя і входами полководців.

Перемога Господа нашого Ісуса Христа була над смертю, адже перед цим Він воскресив з мертвих Лазаря. Із Євангелія ми знаємо, що Спаситель воскрешав не одного Лазаря, а й  воскресив сина наїнської вдови і дочку Іаіра, але так урочисто Його не зустрічали. Крім того, воскрешали мертвих і пророки, наприклад, Ілля та Єлисей. Воскресіння ж Лазаря було особливим, бо він був мертвим вже чотири дні і від нього йшов сморід, а це означає що його тіло вже почало розкладатися, а Христос одним Своїм повелінням: «Лазарю! Вийди геть», воскресив мертвого. Це чудесне воскресіння викликало великий захват у народі, бо вони ніколи не бачили такого чуда, і тому вони зустрічали Ісуса Христа так урочисто. Безліч людей брали пальмове віття, виходили назустріч Йому і викликували: «осанна! Благословен, Хто йде в ім’я Господнє, Цар Ізраїлів!». А первосвященики і книжники були засмучені, бо не чекали такого, і тому просили Ісуса Христа, щоб Він заборонив кричати «осанна! Сину Давидів!», навіть хотіли убити Лазаря, щоб відкинути чудо.

Ісус Христос урочисто йшов до Єрусалима не тільки через воскресіння з мертвих Лазаря, а й тому, що Він йшов на страждання. Страждання потрібні були для того, щоб через них перемогти смерть, не тільки в Лазарі, але, насамперед, перемогти смерть в людській природі, щоб після воскресіння люди більше не вмирали.

Спаситель подолав гріх у своїй людській природі. Де зараз знаходиться Христос? На небесах! Мертві також на небесах, але тільки душею, а Христос душею і тілом, бо в людській природі, яку Він сприйняв на себе, була переможені смерть і гріх, через Воскресіння Христове. І як наслідок, ми також приймемо безсмертя після загального воскресіння мертвих. Всі ми народжуємося від Адама, і несемо наслідок його гріха у своїй природі, тому і помираємо; а Ісус Христос є другим Адамом, і як другий Адам воскреснув і вже не помирає, так само і ми всі воскреснемо. Але багато хто не вірить у загальне воскресіння мертвих, бо не може збагнути яким чином мільярди людей, які жили на землі, можуть в одну мить воскреснути. Але ми знаємо, що для Бога немає нічого неможливого, бо Він з нічого створив цей прекрасний світ, лише за Своїм повелінням, тому і воскресіння мертвих буде відбуватися подібним чином. Тому ми тепер смерті не боїмося, для нас смерть не страшна. Неважливо коли ми помремо, чи в молодості, чи в глибокій старості, бо у свій час воскреснемо у вічне життя з нетлінним тілом, яке вже ніколи не помирає. Тому не варто боятися смерті, а треба боятися гріха, адже гріх роз’єднує нас із Богом і призводить до вічних страждань після воскресіння. Чому ж гріх призводить до вічних страждань? Тому, що гріх проникає в природу людини, в її душу як ракова пухлина і знищує все світле і добре, і людина стає темною, гріховною та не здатною бути поруч із Всеблагим Богом. Тому нам треба уникати гріха і очищатися від нього, любити один одного і Бога, жити по правді.

Святкуючи перемогу Господа Ісуса Христа над смертю, Його урочистий вхід у Єрусалим, ми повинні подумати про свій духовний стан і задати собі питання: чи зможу я після воскресіння мертвих отримати нагороду праведних і мати вічне та блаженне життя, чи отримаю вічні страждання за свої гріхи? Дорогі браття і сестри, наше загробне життя залежить від нас з вами. Якщо будемо утримуватися та каятися у своїх гріхах, очищатися від них, матимемо тверду віру і уповання на Бога, тоді Господь по Своїй милості відкриває нам двері до вічного і блаженного життя. Йому слава навіки віків. Амінь».

За богослужінням багато вірян приступили до Таїнства святого Причастя. Також упродовж дня велика кількість киян та гостей міста приходили, щоб освятити гілочки верби та пальми і рознести це благословення по своїх домівках.

За традицією, в кінці богослужіння, Святійший Владика освятив зелені гілки верби та пальми, якими вірні вітають одне одного.