kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Всенічне бдіння з чином винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього

DSC 8809-114 серпня Православна Церква відзначає свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього та пам’ять старозавітних мучеників Маккавеїв (166 р. до Р. Х.).

13 серпня 2021 року, напередодні свята, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет у Володимирському кафедральному соборі очолив всенічне бдіння з чином винесення Хреста. Наприкінці богослужіння, після Великого славослів’я, Предстоятель виніс з вівтаря Хрест на середину храму, після чого всі присутні у храмі вклонилися святині.

Свято винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього має візантійське коріння. Історія розповідає про те, що у Візантійській імперії (і особливо в багатолюдному Константинополі) – як раз на серпень припадали спалахи різних інфекційних епідемій, від яких вмирало безліч людей. Віруючі ж люди завжди шукали захист у Бога. Тому 14 серпня Патріарх Константинопольський разом з кліром та імператором виносили з царської скарбниці Чесне Древо Животворчого Хреста Господнього (саме того Хреста, на Якому був розіп’ятий Спаситель). І робили хресний хід по місту, щоб Господь своїм Хрестом врятував людей Своїх. Хресні ходи з Хресним Древом тривали майже два тижні – до свята Успіння Пресвятої Богородиці. Також служилися водосвятні молебні і святою водою щедро окроплялись жителі, вулиці і будинки Константинополя для вигнання усякої скверни і хвороби.

З Візантії свято перейшло й до нас. Звідси ж і звичай здійснювати на ранній свята винесення з вівтаря хреста, прикрашеного квітами, і поклоніння перед ним.