kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарх Філарет звершив ранню з читанням Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського

DSC 113729 березня 2023 року, напередодні четверга 5-го тижня Великого посту, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив ранню з читанням Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у Володимирському патріаршому кафедральному соборі м. Києва.

Його Святості співслужили настоятель собору протоієрей Борис Табачек та духовенство храму.

Покаянний канон читається у храмах лише два рази на рік у Великий піст: повністю – на п’ятій седмиці, а розділеним на чотири частини – з понеділка по четвер першої седмиці.

Канон преподобного Андрія Критського складається з 250 тропарів. Кожен тропар завершується молитвою-приспівом: «Помилуй мене, Боже, помилуй мене».

Текст канону пронизаний почуттям розкаяння за гріхи і охоплює події всього Старого Завіту: від гріхопадіння Адама і Єви до земного життя Господа нашого Ісуса Христа. Причому, старозавітні та новозавітні сюжети відображені тут у почуттях людини: розповідь йде від першої особи. У каноні говориться про розлуку з Богом і скорботу через відсутність спілкування за Ним; відчуття, що ти беззахисний перед гріхом; розуміння, що тільки праведне життя та щира молитва до Господа можуть спасти людину. Крізь рядки канону Андрія Критського ми також бачимо, що єдиною можливістю повернутися до раю і знову з’єднатися з Богом є покаяння.

Богослужіння з читанням Великого канону також носить назву «Маріїне стояння» або «стояння святої Марії Єгипетської», адже за уставом, під час його звершення, також належить читати житіє преподобної Марії Єгипетської – великої подвижниці. Це житіє є повчальним прикладом милосердя Божого до грішників, які каються, а також показує, яких духовних висот може досягнути людина завдяки подвижницькому життю. Преподобна Марія Єгипетська – це яскравий приклад того, як будь-який грішник, через покаяння, може відкрити для себе Царство Боже.