kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Патріарше богослужіння у Велику п'ятницю

velyka-ubota-utrenya-2013-07У Велику П’ятницю, 3 травня 2013 року, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет відслужив вечірню виносом Плащаниці та утреню з чином поховання Господа нашого Ісуса Христа у Свято-Володимирському кафедральному соборі. Його Святості співслужило духовенство собору.

Цього дня православні християни згадують страждання і Хресну смерть Спасителя: саме в п’ятницю, напередодні єврейського свята Пейсах, завершуючи Своє земне служіння, Господь помер на Хресті за людські гріхи. Цього дня в Православній Церкві звершують три особливі богослужіння. Зранку служать Царські Часи, під час яких читається Страсне Євангеліє, близько першої години дня звершується вечірня із чином Виносу Плащаниці, а ввечері – рання Великої Суботи.

Після виносу Плащаниці Святійший Владика виголосив проповідь, а потім разом із духовенством прочитав канон «Плач Божої Матері». «Горе мені, чадо моє, горе мені, світе мій», – словами цього канону Церква від імені Пресвятої Богородиці скорботно тужить споглядаючи страждання Христові. Це вечірнє богослужіння має заупокійний характер. Це поховання Самого Ісуса Христа, так як і на відспівуванні, усі в храмі стоять із запаленими свічками.

На початку утрені Патріарх Філарет разом із духовенством читали непорочні, тобто стихи 17-ї кафізми, поділеної на три статті. Цю кафізму зазвичай читають при відспівуванні спочилих або на панахидах. Потім Патріарх і духовенство прочитали канон Великої Суботи. Цей канон теж плач про похованого Христа, але в ньому все сильніше звучить нова тема – очікування Воскресіння. «Не ридай Мене Мати, що бачиш у гробі сущого... востану бо і прославлюся», – співає хор.

Тихим хресним ходом із Плащаницею навколо кафедрального собору із запаленими свічами під заупокійний спів «Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас» – завершується рання Великої Суботи. Приблизно одна доба відділяє цю хресну ходу від наступної, яка відбудеться у неділю опівночі.

Фото: Василь Дідух