kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Світлий понеділок: Вітання Патріарха зі святом Пасхи

Pashalne-vitannya-Patriarha-2013-026 травня 2013 р., у Світлий понеділок ввечері, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звершив Вечірнє богослужіння у Володимирському кафедральному соборі міста Києва.

Його Святості співслужили: архієпископ Переяслав-Хмельницький і Бориспільський Епіфаній, намісник Видубицького монастиря, ректор КПБА; архієпископ Білоцерківський Олександр, голова Економічного управління; єпископ Вишгородський Агапіт, намісник Михайлівського Золотоверхого монастиря, керуючий справами Київської Патріархії; настоятель Володимирського кафедрального собору протоієрей Борис Табачек; архімандрит Макарій (Папіш), намісник Свято-Феодосіївського монастиря м. Києва; протоієрей Віталій Клос, проректор КПБА, соборне духовенство і священнослужителі м. Києва.

Після вечірньої архієпископ Епіфаній, ректор КПБА і постійний член Священного Синоду, виголосив Патріарше Пасхальне послання, а потім звернувся до Святійшого Владики зі словами вітання:

Ваша Святосте, духовний наш наставнику і милостивий Патріарше!

Христос Воскрес!

Подія Воскресіння Христового на всі часи є святом над святами і торжеством із торжеств, знаменням перемоги над гріхом і смертю і початком буття світу, оновленого і преображеного Господом нашим Ісусом Христом. Церква у своїх піснеспівах називає це свято Пасхою величною, що двері раю нам відчиняє та освячує всіх вірних.

Апостоли після зішестя Святого Духа почали своє благовістя зі сповіщення найважливішої істини про Воскресіння Христове: «Якщо Христос не воскрес, то і проповідь наша марна, марна і віра наша» (1 Кор. 15: 14). Воскресіння Христове – це основа нашої віри, це непорушна опора в нашому земному житті. Якби Христос не воскрес, то не тільки не було б християнства, але й сама віра у Бога, в силу добра і зла була б підірвана, був би втрачений сенс життя.

Сьогодні смерть перестала бути для людини жорстокою неминучістю, вона є тільки переходом до нової, духовної форми буття. Перемога Христа над смертю поклала новий спасительний початок викупленому Ним людству. Господь «умертвив пекло сяйвом Божества» і дарував людині вічне життя. Христос воскрес і співвоскресив із Собою усе людство!

Хочеться нагадати, що нинішній рік, не будучи винятком щодо попередніх, теж багатий своїми знаменними подіями. Так, як на загальнодержавному, так і всецерковному рівнях відзначатимемо 1025 років з того часу, коли світло православної віри Христової просвітило люд Київської Руси-України, а звідти засяяло на далекі простори Вселенної. Наслідком християнізації стало, зокрема, заснування монастирів та будівництво храмів. Так, у цьому році всією повнотою Помісної Української Православної Церкви відзначатимемо 900-ліття з часу освячення головного храму Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря – колиски чернецтва сучасного Київського Патріархату, духовним наставником якого є Ви, Ваша Святосте. Ви не тільки спонукаєте і закликаєте нас до щирого і самовідданого несення послуху на благо Святої Матері Церкви, а й власним прикладом показуєте його справжній зразок.

Архієреї, духовенство, чернецтво, духовні навчальні заклади та вірні нашої Святої Церкви єдиними устами і єдиним серцем вітають Вас зі світлим Христовим Воскресінням – Пасхою! Ми возсилаємо наші молитовні прохання до Воскреслого Бога, щоби Він зі Своїх небесних щедрот дарував Вам міцне здоров’я, душевне спасіння, кріпкість сил завжди і у всьому для утвердження Єдиної Помісної Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Воістину Христос Воскрес!

На завершення свого слова владика Епіфаній підніс Предстоятелю квіти.

У відповідь Патріарх Філарет подякував архієпископу Епіфанію і всім присутнім за вітання та виголосив проповідь про значення Воскресіння Христового для кожної людини:

Ваші преосвященства, всечесні отці, дорогі браття і сестри!

Я щиро дякую вам, владика, за ваше привітання, за наші спільні молитви і за наше спільне служіння Господу нашому Ісусу Христу і нашій Українській Православній Церкві.

У  ці пасхальні дні ми часто чуємо слова: смерть переможена, і повторюємо слова апостола Павла: «Смерте, де твоє жало, пекло, де твоя перемога?». Але дійсність нам показує інше. Кажемо: «Смерте, де твоє жало?», а бачимо мертвих. І всі знаємо, що помремо. А як же тоді вірувати в те, що смерть переможена, коли бачимо, що вона жива. Бо якби ми не мали віри, то тоді реальність каже, що смерть існує. Але віра християнська говорить нам, що смерть все таки переможена, і переможена в кожному з нас, бо кожен з нас воскресне. У цьому полягає наша віра.

Для того, щоб було для вас це більш зрозуміло, згадаймо Авраама. Бог сказав йому, що від нього піде великий народ, а йому уже біля сто років, і що Сара народить сина спадкоємця, а Сара уже стара і в такому віці вже не може йти мова про народження. Ось в такому стані знаходимось і ми. Кажемо, що смерть переможена, а плачемо над померлими. Але Авраам вірив, що від нього таки піде великий народ. А особливо коли народився Ісаак, а Господь йому каже: а тепер принеси його в жертву. То як же, народився, а тепер його в жертву принести? А народ великий від кого піде? Авраам вірив, що якщо Бог сказав, що буде від нього великий народ, значить буде. І навіть якщо він свого сина принесе в жертву, то Бог сильний і мертвого воскресити, а Своє слово виконає. Оце є віра Богові.

Тому ми, хоч і бачимо, що люди помирають, але Господь сказав, що всі воскреснуть, бо смерть переможена. Тому ми, маючи віру, віримо у своє воскресіння, а той, хто сумнівається, той немає віри і він загине. Воскресне, але воскресне для вічних страждань.

Тому будемо, дорогі браття і сестри, утверджуватися у вірі не тільки у своє власне воскресіння, не тільки вірити у воскресіння Ісуса Христа, а жити вірою. Наші діла повинні спонукатися нашою вірою, а не якимись іншими спонуками. І тоді ми дійсно будемо християнами, дійсними християнами. Не по назві, бо по назві багато, більше мільярда. А правдивих християн мало. Тому у світі панує зло. А якщо ми будемо жити вірою, то тоді, як сказав Господь Аврааму, що якщо буде й десять праведників у Содомі, то він не знищить його. Так і наш світ, поки  є праведники, світ буде існувати, а коли їх не стане, то тоді прийде Господь у друге пришестя, щоб судити світ. Йому слава на віки віків!

(Розшифрував Володимир Яцульчак)

Христос Воскрес!

Потім Святійший Патріарх Філарет прийняв пасхальні вітання від духовенства і парафіян. Віряни отримали Патріарше благословення, а дітки з недільної школи Володимирського собору підготували Пасхальний концерт.

Цього ж дня ввечері, від імені Патріарха, відбулося урочисте прийняття, на якому були присутні духовенство, державні та громадські діячі, народні депутати України, представники наукової й творчої інтелігенції, дипломатичного корпусу.

Звертаючись до присутніх Предстоятель Київського Патріархату зазначив:

"Коли в житті ми стикаємося з неправдою, всякими негараздами, скорботами, то часто нарікаємо: де Бог, чому Він не захищає незахищених? А відповідь знаходиться на Голгофі. Бо Христос теж страждав невинно. Багато-хто з юдеїв говорили: «Якщо ти Син Божий – зійди з хреста і тоді ми повіримо». Приблизно те говорять сьогодні християни, не маючи віри і не знаючи промислу Божого. Але після розп’яття було воскресіння, перемога. Вороги істини не вірили, що буде воскресіння мертвих, перемога не тільки над гріхом і неправдою, а й над смертю. І виходячи з того, ми теж повинні знати – тяжко, скорботно, проблем багато, але буде радість. Бо Христос воскрес. І якщо ми заглибимось в історію, то побачимо, що правда, Бог завжди перемагає".

Під час прийому лунали Пасхальні піснеспіви у виконанні Київського симфонічного хору під керівництвом Веса Джемсена.

Численні гості мали можливість особисто привітати Патріарха із святом Пасхи та висловити йому свої найщиріші побажання.

Фото: Василь Дідух