kantrium.com | MySuomi.com | HELSINKI | TourMANN.com

Хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього

Воздвиження Чесного й Животворчого хреста Господнього – одне з великих християнських свят. Історичний зміст цього найдавнішого дванадесятого християнського свята пояснюється по-різному, і при цьому звичайно маються на увазі три події, що відбулися в різний час, але поєднані загальною святинею – Хрестом. Про першу з цих подій розповідає праця церковного історика Євсевія Кесарійського «Життя Костянтина». Під час боротьби римського імператора Костянтина зі своїм співправителем Максенцієм перед вирішальною битвою на Фламинієвій дорозі (311 рік), коли сили Максенція перевершували чисельністю армію імператора, Костянтин побачив на сонці променистий хрест із написом: «Цим перемагай!» Побачило цей хрест і його військо.

Хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього

Вночі у сні імператорові з’явився Ісус Христос і повелів виготовити військовий прапор із хрестом за зразком баченого на небі. Костянтин так і зробив. Здобувши перемогу над Максенцієм, імператор наказав вкласти в руку своєї статуї, спорудженої на головній площі Риму, цей прапор і почав його дуже шанувати. Костянтин прийняв християн під своє заступництво й оголосив віру Христову державною релігією Римської імперії. Він скасував страту через розп’яття й видав закони на користь Церкви Христової.

 

Хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього

Хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього

 

Друга подія – основна, її церковна традиція бере за основу свята Воздвиження – відбулося також у часи Костянтина Великого. Мати його, Олена, будучи вже в 80-річному віці, дбаючи про християнську віру й ремствуючи, що місце страждання Спасителя й інших святинь перебувають у забутті, за згодою сина в 324 році почала подорож у Палестину, відвідала Єрусалим і там знайшла Животворчий хрест Господній.

 

Єрусалимський патріарх Макарій зійшов на підвищене місце й став показувати народу знайдений Оленою хрест, воздвигаючи його, тобто, піднімаючи догори. Після віднайдення Хреста Господнього (326 рік) у різних місцях почали будувати на честь нього храми. Один з них заснувала сама Олена на місці знайдення хреста в Єрусалимі. Будівництво храму було закінчене в 335 році, освячення відбулося 13 вересня, і наступний день, 14 вересня, став святом Воздвиження Хреста Господнього.

 

Третя подія стосується вже VII століття й пов’язана із тривалою боротьбою Візантійської імперії з Персією. В 614 році перси напали на Палестину, що належала Візантії, розграбували Єрусалим і разом з іншою здобиччю забрали й святиню – Хрест Господній, Хрест пробув у полоні 14 років. В 628 році імператор Іраклій розгромив персів і повернув святиню. Хрест привезли до Єрусалиму, і імператор сам вніс його в храм. З нагоди повернення Хреста Господнього відбувся урочистий молебень, під час якого патріарх знову воздвигнув народові Хрест.

Хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього

Частки ж святого древа тепер перебувають у різних соборах. Зокрема – у Свято-Володимирському кафедральному соборі м. Києва знаходиться хрест із часточкою Чесного і Животворчого Древа Господнього.

 

Православна Церква святкує Воздвиження Чесного й Животворчого Хреста Господнього 27 вересня.